Zielona Szkoła
Ofertę zielonych szkół i wycieczek szkolnych
Planujesz wycieczkę szkolną z noclegiem czy tygodniowy wyjazd, tzw. „zieloną szkołę” dla klasy czy grupy uczniów?
Koniecznie zapoznaj się z propozycją Hugona Yorcka!
Wycieczki szkolne z noclegiem i zielone szkoły w Czterech Światach Hugona Yorcka, w pięknych pałacach i zamkach, to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim inwestycja w rozwój młodego człowieka. Bogaty wachlarz warsztatów i imprez prowadzonych przez doświadczonych animatorów, opieka rezydenta – Twojego koordynatora oraz sam pobyt w historycznym miejscu sprawiają, że nasza oferta jest kompletna i wartościowa.
Rozwijamy kreatywność i wyobraźnię, dzięki warsztatom plastycznym czy teatralnym
Wzmacniamy i rozwijamy umiejętności społeczne – poprzez dbanie o prawidłową adaptację, integrację i zabawę na żywo
Promujemy aktywność fizyczną – organizując imprezy i turnieje sportowe, w tym np. fechtunku czy łucznictwa
Kształtujemy samodzielność i odpowiedzialność, tworząc przestrzeń do planowania, podejmowania decyzji i radzenia sobie w nowych sytuacjach
ODKRYJ OFERTĘ ZIELONYCH SZKÓŁ
Wybierz katalog i pobierz ofertę:
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: +48 504 540 004 lub mailowy: zielonaszkola@czteryswiaty.pl
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA WYJAZD W RAMACH ZIELONEJ SZKOŁY
Opinie:
Zielone szkoły w Czterech Światach Hugona Yorcka?
Szeroki wybór programów
Elastyczność warsztatów i imprez
Opieka rezydenta i animatorów
Bogaty pakiet uczestnika
Integracja i budowanie relacji na żywo
Najczęściej Zadawane Pytania
- Jak wygląda procedura rezerwacji wycieczki z noclegiem czy zielonej szkoły?
1. Skorzystaj z formularza kontaktowego zawartego na niniejszej stronie.
2. Otrzymasz maila zwrotnego z propozycją konkretnych dat realizacji zielonej szkoły. Data zależy od Państwa preferencji i dostępności miejsca zakwaterowania. Im szybciej rezerwuje się zieloną szkołę, tym większe są możliwości, co do terminu jej realizacji.
3. Po ustaleniu konkretnej daty realizacji (w czasie do trzech dni roboczych od wpłynięcia maila), otrzymasz konkretną ofertę oraz dokumenty: wzór umowy, regulamin, ogólne warunki uczestnictwa, warunki ubezpieczenia i inne dokumenty dodatkowe (w zależności od programu oraz specyfiki grupy uczestników).
4. Uwaga, zielona szkoła realizowana jest na podstawie Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, stąd możliwość, by umowę o udział w imprezie podpisywał reprezentant uczestników – szkoła, placówka lub każdy klient indywidualnie, czyli rodzic/opiekun prawny każdego uczestnika. Co jest ważne? Jeśli umowę podpisuje szkoła, szkoła płaci i otrzymuje fakturę. Jeśli umowę podpisuje każdy rodzic, to należności wpłacane są indywidualnie przez rodzica i rodzic może otrzymać fakturę za udział w imprezie turystycznej.
5. Wszystko się zgadza? Podpisujemy umowę. Tutaj już kwestia wyboru warsztatów i imprez powinna być domknięta. Kwestie wpłaty zaliczek i rozliczenia końcowego ustalane są każdorazowo ze szkołą / placówką.
6. Czas oczekiwania na przyjazd i wreszcie realizacja zielonej szkoły. Pamiętaj, zawsze możesz zadzwonić lub pisać do nas, do biura obsługi klienta, tel. 504 540 004 lub zielonaszkola@czteryswiaty.pl.
- Jak wygląda ogólny plan pobytu na zielonej szkole?
W dniu przyjazdu zapraszamy już od godziny 12:00, choć pierwszym posiłkiem jest obiad serwowany od godziny 13:00. Wcześniej można opuścić autokar, umieścić walizki w wyznaczonym miejscu i udać się na pierwszy spacer dookoła pałacu/zamku czy wybrać się pozwiedzać park i okolice.
Po obiedzie poświęcamy kilka chwil na zapoznanie się z regulaminem pobytu w tym zabytkowym miejscu oraz z pałacem/zamkiem już w środku, czyli z drogami ewakuacyjnymi. To jest ważne zwłaszcza dla młodszych dzieci, gdyż niektóre lokalizacje są rozłożyste i chwilę zajmuje zapamiętanie, jak się poruszać. Nasi animatorzy pomogą dzieciom w orientacji, aby szybko poczuły się pewnie w nowym miejscu.
Zakwaterowanie do pokoi jest możliwe najwcześniej około godziny 15:00.
Chwilę później zaczynamy cykl warsztatów trwający aż do kolacji (tutaj do wyboru mamy dwa lub trzy typy warsztatów – w zależności od godziny przyjazdu uczestników).
Kolację serwujemy w okolicach godziny 19:00 (czasem o 18:30, czasem o 19:30).
Po kolacji – „sekunda” na odpoczynek i przygotowanie się do imprezy wieczornej.
Najczęściej w przypadku pobytu na jedną noc proponujemy dwie skrócone imprezy, czyli rozegranie krótkiego epizodu fabularnego (poszukiwanie artefaktu, odkrywanie sekretu zamkowej krypty itp.) oraz tańce (w formie balu czy dyskoteki z animacjami – w zależności od liczebności grupy). Oczywiście w trakcie tańców organizujemy również alternatywę w postaci planszówek, puzzli i gier stolikowych.
Impreza wieczorna kończy się około 22:00. O tej godzinie kończy się również praca naszych animatorów – Arcymistrzów, którzy do tej godziny są z uczestnikami (za wyjątkiem przerwy poobiedniej i krótkiej przerwy po kolacji – gdy przygotowują następne aktywności).
Śniadanie możliwe jest już od godziny 8:00. Po śniadaniu musimy już niestety opuścić pokoje, by mogły zostać przygotowane dla następnych gości. Ale to nie koniec naszej przygody – w tym dniu zwiedzamy pałac/zamek z przewodnikiem i mamy jeszcze do wyboru dwa typy warsztatów, które prowadzone są do godziny 12:00. Równo w południe – krótkie podsumowanie, rozdanie uroczystych obwieszczeń i pożegnanie.
A jak to wygląda, jeśli przyjeżdża się na dłużej?
Pierwszy i ostatni dzień najczęściej pozostają bez zmian. Jeśli przybywacie do nas na dłużej, wówczas do wyboru jest mnóstwo warsztatów i imprez. Mamy więcej czasu na zabawę, integrację, rozgrywanie fabularnych epizodów, spacerów i aktywności sportowych w kompleksie parkowym. Wszystko uzależnione jest od programu – wybranego przez Was, pogody i aktualnej dostępności sal i pomieszczeń w pałacu/zamku.
Ile warsztatów można wybrać? Ta tabela będzie dla Was pomocna!
Liczba dni (nocy) 2 (1) 3 (2) 4 (3) 5 (4) Liczba warsztatów 4/5 8/9 11/12 15/16 Liczba imprez 2 3 4 5 - Jakie programy wycieczki/zielonej szkoły są do wyboru?
Oto lista programów, które realizowane są w ramach wycieczki szkolnej z noclegiem czy zielonej szkoły. Tutaj przedstawiamy je krótko, tak by wiedzieć, jak szeroki jest wachlarz programów. Każdy program zawiera w sobie komplet unikatowych warsztatów, a część aktywności jest wspólnych dla wszystkich programów, np. integracja, bal, zwiedzanie zamku czy pałacu.
Świat Czarodziejów
Zielona Szkoła w czarodziejskim klimacie dla fanów literatury fantasy, zwłaszcza przygód Harry’ego Pottera. Pałac/zamek tworzy iście czarodziejską atmosferę, stąd takiego programu nie może zabraknąć. Klimatyczne sale, hole, antyczne meble i żyrandole. A może wędrówka do zakazanego parku? Dedykowany uczniom szkół podstawowych klasy I-III, IV-VI
Świat Tropicieli
Fechtunek i łucznictwo na pałacowych czy zamkowych błoniach. Uwielbiane zabawy w chowanego czy podchody w tajemniczym parku oraz tropicielskie warsztaty w stylizowanych salach: nauka o szyfrach czy kartoznawstwo. Program dla fanów literatury i filmu fantasy, m.in. Tolkiena czy Flanagana. Dedykowany uczniom szkół podstawowych klasy IV-VI, VII-VIII
Trade’n’Conquer w Świecie Rekrutów
Program typowo integrujący, gdyż wykorzystuje elementy gry strategiczno-terenowej Trade’n’Conquer z wykorzystaniem bezpiecznej broni laserowej. Natomiast dobór pozostałych warsztatów powinien przypaść do gustu fanom literatury i filmu SciFi, typu Star Wars, Diuna czy gier komputerowych, np. Fortnite. Dedykowany uczniom szkół podstawowych klasy VII-VIII oraz uczniom szkół średnich
Świat Sanguinów
Zagadka, tajemnica i intryga. Świat Sanguinów to program skonstruowany z myślą o fanach detektywów, Sherlocka Holmesa, „Szkoły Szpiegów” czy Wednesday Addams. Dedukcja i indukcja, demaskacja i zabawy w escape room. Tajemnicze zakamarki, półmrok i intrygujący dreszczyk emocji. Dedykowany uczniom szkół podstawowych klasy VII-VIII oraz uczniom szkół średnich
Na dworze księcia Bruno. Księżniczki i Rycerze
Pałace i zamki odkrywane przez uczniów klas młodszych szkoły podstawowej, jako miejsce akcji bajek i baśni. Komnaty, sale i bogato zdobiony hol oraz park. Jeziorko i aleja starych drzew. Naprawdę idealne miejsce dla fanów magicznych światów i bohaterów. Stroje, diademy i miecze. Dedykowany uczniom szkół podstawowych klasy I-III oraz IV-VI
Smocza Straż
Aktywny program dla dzieci w historycznej scenerii. Łucznictwo, dużo ruchu i ciekawe warsztaty w klimatycznych salach – smokologia czy tworzenie elementów kolczugi. A może gdzieś pod piwnicami naprawdę kryje się smocza pieczara – warto to sprawdzić! Dedykowany uczniom szkół podstawowych klasy I-III oraz IV-VI
Sekret Zamkowej Krypty
Zielona szkoła w klimacie niekończącej się przygody. Dużo zadań, misji i questów wymagających współpracy uczestników. Dodatkowo zajęcia na świeżym powietrzu i bal podróżników. Jaki sekret skrywa krypta pod starym dworem? Odpowiedź należy do odważnych… Dedykowany uczniom szkół podstawowych i średnich, program integrujący, polecany na jesienne wyjazdy integracyjne
Więcej szczegółów o wszystkich programach przeczytasz tutaj: Zobacz programy
- Jaki jest wybór warsztatów na zielonych szkołach?Wycieczki szkolne z noclegiem i zielone szkoły realizujemy w oparciu o nasze motto: „adaptacja, integracja, zabawa na żywo”, dzięki czemu w każdym programie znajdują się zajęcia typowo adaptacyjne i integracyjne. Dostosowanie do panujących warunków jest kluczowe, by integracja była pełna i wartościowa. Z kolei najlepsza zabawa na żywo jest wtedy, gdy dzieci i młodzież są optymalnie zintegrowani (na marginesie zaznaczę starą prawdę, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy trzeba iść do domu – to jest właśnie m.in. konsekwencja tej zasady, że dobra integracja sprzyja zabawie na żywo). Poza warsztatami adaptacyjno-integracyjnymi każdy program obejmuje warsztaty i imprezy dostosowane do wieku uczestników oraz ich zainteresowań (zainteresowań wynikających z wieku i być może profilu klasy/ szkoły). Oto lista wybranych warsztatów, z pełną listą zapoznać się można w katalogach dot. wybranych lokalizacji.
„Eliksarium” (warsztaty manualne – tworzenie własnych minieliksirów z unikalną zawartością, koreczkiem i rzemykiem),
„W oku pierścienia. Mineralogia i krystalografia” (prezentacja okazów kamieni szlachetnych i półszlachetnych – pochodzenie, właściwości, zastosowanie),
„I wiadomym nie będzie, gdzie kura usiędzie... Rzecz o szyfrach” (warsztaty z szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości i meldunków; przegląd znanych metod kodowania),
„Sekrety Zielonej Planety” (warsztaty ekologiczne – prezentacja walorów ekologicznej postawy w odniesieniu do zanieczyszczenia środowiska, często zakończone zasadzeniem drzew lub krzewów),
„Z dziennika znawcy roślin i ziół” (warsztaty z rozwijania umiejętności rozpoznawania roślin i ziół, prezentacja wybranych popularnych ziół – występowanie i zastosowanie w codziennym życiu),
„Stworzenia, bestie i inne dziwy” (przegląd fantastycznych zwierząt w oparciu o literaturę fantasy (np. Harry Potter, Władca Pierścieni, Baśniobór itp.) oraz mitologię Greków, Rzymian i Słowian w połączeniu z warsztatami kreatywności – zaprojektowanie oryginalnych stworzeń oraz sformułowanie zasad ich wychowywania i odżywiania),
„Uczniowie Anaksymandra” (warsztaty z umiejętności kreślenia map, zapoznanie z jej elementami: punkty orientacyjne w terenie, legenda),
„Zakazany sztych” (warsztaty z umiejętności walki mieczem z wykorzystaniem bezpiecznych mieczy piankowych),
„Serce Łucznika” (warsztaty z rozwijania umiejętności strzelania z łuku refleksyjnego do tarczy),
„Języki Czarnego Wachlarza” (warsztaty z umiejętności posługiwania się wachlarzem i odczytywania gestów wyrażanych tym przedmiotem; taniec z wachlarzem),
„Dedukcja, indukcja i fikcja. Królowe demaskacji” (warsztaty detektywistyczne w formie gry fabularyzowanej, w której uczestnicy przyjmują różne role, by móc ująć kłamcę/sprawcę, w nawiązaniu do przygód Sherlocka oraz literatury A. Christie),
„Zrozumieć ciekawość” (warsztaty z zakresu ogólnej detektywistyki, ukierunkowane na rozwój ciekawości wśród dzieci i młodzieży, w nawiązaniu do przygód Sherlocka Holmesa),
Do puli możliwych do wyboru warsztatów, które odbywają się w dwóch blokach: po śniadaniu oraz po ciszy poobiedniej, dochodzą imprezy wieczorne. Wprawdzie liczba wspólnych, wieczornych wydarzeń jest ograniczona, gdyż zielone szkoły trwają zazwyczaj maksymalnie cztery noce, to warto pamiętać, że w poczet wieczornych aktywności zaliczają się bale, rozgrywanie epizodów fabularnych, ogniska, turnieje czy quizy. Każda nasza oferta wypełnia starannie założenie, że zielona szkoła czy wycieczka szkolna to nie tylko przygoda, ale również rozwój osobisty każdego ucznia. Dzięki różnorodnym zajęciom uczniowie rozwijają swoje talenty i umiejętności, uczą się współpracy, a przede wszystkim budują silne relacje, spędzając ze sobą czas na żywo w bezpiecznych, komfortowych warunkach.
- Jaka jest cena zielonej szkoły w pałacu/zamku?Cena wycieczki szkolnej z noclegiem czy zielonej szkoły uzależniona jest od lokalizacji i liczby dni pobytu w pałacu/zamku. Natomiast na cenę nie ma wpływu, jakie warsztaty i imprezy zostaną przez Państwa wybrane. Każdą zieloną szkołę obsługuje koordynator (rezydent) – przedstawiciel organizatora oraz animatorzy, których liczba wzrasta wraz z liczebnością grupy uczniów. Niemniej zazwyczaj jest co najmniej trzech animatorów. Ceny znajdują się w katalogach już odpowiednich dla danych lokalizacji. Koszt dwudniowego pobytu (jedna noc) rozpoczyna się już od 359,00 zł/uczestnik. Ważne jest również to, że rozpoczynamy organizację wycieczki szkolnej czy zielonej szkoły już od 20 uczestników. Warto dodać, że korzystając n naszej oferty, jeden opiekun-nauczyciel na 15 uczestników jest bezpłatnie.
- Czy rodzice mogą otrzymać fakturę za udział dziecka w wycieczce?Hugo Yorck realizuje wycieczki szkolne do pałaców i zamków oraz zielone szkoły na podstawie Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, stąd możliwość, by umowę o udział w imprezie podpisywał reprezentant uczestników – szkoła, placówka lub każdy klient indywidualnie, czyli rodzic/opiekun prawny każdego uczestnika. Co jest ważne? Jeśli umowę podpisuje szkoła, szkoła płaci i otrzymuje fakturę. Jeśli umowę podpisuje każdy rodzic z osobna, to należności wpłacane są indywidualnie przez rodzica i rodzic może otrzymać fakturę za udział w imprezie turystycznej.
- Czy dzieci śpią w zamku/pałacu?Tak. W przypadku oferowanych lokalizacji, czyli Pałacu w Witaszycach (wielkopolskie), Zamku Czocha (dolnośląskie) oraz Zamku Moszna (opolskie) dzieci i młodzież – uczestnicy wycieczek szkolnych/zielonych szkół śpią w głównych budynkach zamkowych. Natomiast warto zajrzeć do oferty, co dodatkowo proponuje każda z wymienionych lokalizacji, a już na pewno zamieszkać choć na chwilę w każdej z nich, np. wybierając nasze oferty rok po roku. Każda lokalizacja jest unikatowa, w Zamku Czocha – tajemne przejścia, biblioteka. W Zamku Moszna – oranżeria czy galeria i sala Pana. A Pałac Witaszyce zachęca kolekcjami Star Wars i Muzeum Napoleońskim. W każdej lokalizacji poza dobrą zabawą, integracją i edukacją, oczywiście uczestnicy mogą zatopić się w prawdziwej historii, legendach, pięknej architekturze, a to są niezapomnianie wspomnienia. Takie wspomnienia na lata.
- Czy pokoje są blisko siebie?Pokoje uczestników są najczęściej blisko siebie lub grupowane po kilka w danym skrzydle zamkowym. Wszystko zależy od miejsca. Zamek Moszna należy do najbardziej rozłożystych zamków, znajdujących się w naszej ofercie. I tutaj rzeczywiście, przy dużej grupie uczniów – takiej ponad 80 czy 100, już nie będą blisko siebie. Ale w przypadku grup tak do 40/50 uczestników już zajmujemy górne piętra właściwie sami – bez innych gości hotelowych. W Zamku Czocha wygląda to bardzo podobnie, z kolei w Pałacu w Witaszycach na uczestników wycieczek szkolnych i zielonych szkół czekają dwa piętra i tutaj zazwyczaj pokoje są blisko siebie. W Pałacu, co warto podkreślić, nie ma innych gości hotelowych, choć mogą zdarzyć się równoległe grupy dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zajrzenia do katalogów, by rozeznać się, jakie pokoje przeznaczone są na wycieczki i zielone szkoły oraz na strony już typowo naszych lokalizacji, by móc odpowiednio przygotować się do podróży.
- Czy dzieci będą tylko w zamku, czy są przewidziane wyjścia na zewnątrz?Dzieci i młodzież mieszkają w pałacu/zamku i tam też odbywają część warsztatów i imprez. Zazwyczaj organizacja dnia przewiduje co najmniej jedno lub więcej aktywności na świeżym powietrzu – w zależności od pogody i wyboru programu. Są oferty, które zawierają w sobie większość zajęć w kompleksach parkowych, np. gry terenowe, fechtunek czy łucznictwo itp. Najczęściej również w pierwszym dniu odbywa się spacer dookoła zamku/pałacu, tak aby uczniowie wiedzieli w ogóle, w jakim pięknym miejscu spędzą najbliższy czas.
- Co jeśli będzie konieczność rezygnacji np. z tytułu choroby uczestnika?Rezerwacji terminu na wycieczkę szkolną dokonuje się najczęściej kilka miesięcy czy tygodni wcześniej, co wiąże się z deklaracją uczestnictwa dzieci i młodzieży w przedsięwzięciu. Hugo Yorck zaleca zawieranie specjalnych ubezpieczeń od kosztów rezygnacji czy przerwania podróży/wycieczki, które zawierane przez nas wynosi 3% od ceny dla pojedynczego uczestnika. Zawsze można również spróbować znaleźć zastępstwo na swoje miejsce. Dodatkowo takie kwestie są zawsze regulowane w umowie i rozpatrywanie indywidualnie.
- W jakim terminie najlepiej wyjechać na wycieczkę do pałacu/zamku?Wycieczki szkolne i zielone szkoły w pałacu czy w zamkach organizujemy jesienią oraz wiosną. Pałace i zamki mają to do siebie, że są piękne o każdej porze roku. Przewagę nad innymi lokalizacjami buduje nie tylko infrastruktura ogrodzonego, bezpiecznego parku, ale również dostęp do wielu sal i pomieszczeń, zwłaszcza w niepogodne dni. Jesienią zazwyczaj organizujemy wycieczki i zielone szkoły ukierunkowane na integrację. Te wyjazdy integracyjne dla klas polecane są zwłaszcza pierwszym rocznikom danego etapu edukacyjnego, czyli klas pierwszych czy czwartej klasy podstawówki. Wiosną z kolei to wypady regeneracyjno-rozrywkowe z elementami integracji i edukacji oczywiście. Podczas wiosennych wycieczek koncentrujemy się już nieco bardziej na elementach zabawy na żywo, gdyż uczniowie się już ze sobą znają kilka miesięcy. Z naszego doświadczenia wynika, iż uczniowie często wyjeżdżają na wyjazdy celowe, związane typowo z ekologią, historią czy nauką o społeczeństwie. W naszej ofercie również odnaleźć można warsztaty i aktywności promujące proekologiczną postawę czy prezentujące dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Do każdego Państwa oczekiwania podchodzimy indywidualnie, dbając o Wasz spokój, bezpieczeństwo i komfort pobytu.
- Jak spakować dziecko na wycieczkę?Jeśli jest to pierwszy wyjazd Twojego dziecka warto zrobić listę rzeczy, które pakujemy do walizki. Kopię tej listy daj swojemu dziecku, by wiedziało, co powinno mieć w walizce, jak będzie wracać. Pierwsze środki higieny osobistej: najważniejsze: szczotka do zębów, pasta, szampon do włosów, żel pod prysznic, potem ręcznik duży, ręcznik mały. Bielizna: skarpety i majtki na każdy dzień po jednej parze plus jedna para dodatkowo, podkoszulek. Ubrania: piżama, koszulki z krótkim rękawem (najlepiej po jednej na każdy dzień), jedna bluza/sweter, krótkie spodenki (w tym co najmniej jedne sportowe), dresy, kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy chroniące przed słońcem (czapka/chustka). Buty i klapki: wygodne obuwie codzienne (jedna para typu adidasy, druga typu sandały zapinane na kostce), klapki pod prysznic, obuwie sportowe. Inne ważne: strój galowy (biała koszula, spodnie/spódnica), gadżety codziennego użytku: szczotka do czesania, ładowarka do telefonu, plecaczek na zakupy, saszetka na pieniądze/legitymację, zeszyt i coś do pisania. Zimą – wiadomo cieplejsze ubrania i cały zimowy asortyment, typu: czapka, szalik, rękawice. Dodatkowo: LEKI, jeśli dziecko przyjmuje leki na stałe lub jeśli wiemy, co dziecko zazwyczaj przyjmuje w przypadku bólu głowy itp. zawsze z kartą dawkowanie leków. Warto zaopatrzyć dziecko również w środki odstraszające insekty (komary, kleszcze) oraz krem z filtrem UV. Uwaga! Pamiętajmy, że waga bagażu powinna być taka, żeby dziecko potrafiło go unieść – dlatego warto zapakować wszystko w jakąś „jeżdżącą walizkę”. Oczywiście w czasie zakwaterowania animatorzy będą pomagać dzieciom w przenoszeniu bagażu, ale nie ma możliwości, żeby jeden animator niósł piętnaście toreb jednocześnie. I jeszcze jedno. Warto przypomnieć dzieciom, że brudne ubrania wkładamy do woreczka i nie mieszamy z czystymi (zachęcam do przećwiczenia z dzieckiem przed wyjazdem, jeśli jest to jego pierwszy wyjazd, „pomieszkanie w walizce” jeszcze w domu). Jeśli planowana jest fakultatywna wycieczka zagraniczna, upewnij się, że dziecko ma ważny dowód osobisty lub paszport.
Dokumenty
Prosimy o zapoznanie siebie oraz dzieci najpierw z Regulaminem Imprez Turystycznych dla Dzieci i Młodzieży. Upewnij się, że będziecie w stanie spełnić jego postanowienia.
Następnie przejdź do Ogólnych Warunków Uczestnictwa. Dokument typowo „dla dorosłych” (procedura rezerwacji, realizacja umowy, warunki rezygnacji, transport, postanowienia końcowe).